Jesteś tutaj: Strona główna» O spółce

Kalendarium


Historia

 

Telewizja POLSAT rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku o godz. 16.30. – „To przełomowa data nie tylko w historii Polsatu, ale przede wszystkim w historii polskiego rynku telewizyjnego. POLSAT, jako pierwsza komercyjna stacja telewizyjna w Polsce, przełamał monopol telewizji publicznej i przetarł szlak kolejnym niezależnym komercyjnym projektom telewizyjnym” – mówi Prezes Zarządu Telewizji POLSAT Mirosław Błaszczyk.

W ciągu 20 lat Polsat zdobył miliony widzów i zapewnił sobie mocną pozycję na polskim rynku medialnym. Na swój sukces stacja zapracowała oferując najwyższej jakości rozrywkę: kultowe seriale, zagraniczne hity filmowe, sport na światowym poziomie, emocjonujące programy z udziałem gwiazd, a także wydarzenia muzyczne i wielkie koncerty gwiazd estrady.

 

 

20 lat Telewizji POLSAT to między innymi:

 

Paszporty Klubu Polsatu – największa akcja promocyjna

We wrześniu 1996 roku wystartowała najbardziej spektakularna akcja promocyjna dla widzów w historii polskiej telewizji - „Klub Polsatu”. „Paszporty Klubu Polsatu”, które umożliwiały wygranie cennych nagród, trafiły wtedy do 13 milionów gospodarstw domowych. Tym samym Telewizja POLSAT stworzyła największy program lojalnościowy - rozpoczęła grę, w którą zaangażowała się cała Polska. W krótkim czasie „Klub Polsatu” stał się najpopularniejszą zabawą telewizyjną w Polsce a stacja powtórzyła go jeszcze dwukrotnie.

 

Pierwszy talk show – właśnie w Polsacie

Najtrudniejsze, często kontrowersyjne tematy poruszane były w pierwszym talk show w polskiej telewizji komercyjnej – „Na każdy temat”. Program, który wystartował w Polsacie w październiku 1993 roku, prowadzony początkowo był przez Andrzeja Wojciechowskiego, legendarną już postać polskiego dziennikarstwa, a następnie przez Mariusza Szczygła. W charakterystycznej scenerii dachu polsatowskiego wieżowca, który jeszcze wtedy nie istniał, występowali zarówno przedstawiciele świata kultury (np. Elżbieta Penderecka) czy muzyki (np. Kora), jak i drag quinn lub prostytutki. Mimo późnej pory nadawania talk show przyciągał przed telewizory ponad półtoramilionową widownię, zapewniając stacji udziały średnio na poziomie 30% rynku. Rekordowy odcinek z 1 czerwca 1997 osiągnął 50 % udziałów w rynku. „Na każdy temat” był najpopularniejszym talk show pierwszej połowy lat 90-tych.

 

Teleturniej, który pobił „Wiadomości” w TVP

Jesienią 1997 roku na antenę Polsatu wchodzi jeden z największych hitów w 18-letniej historii stacji - teleturniej „Idź na całość” prowadzony przez Zygmunta Chajzera. Niespełna miesiąc po debiucie program zdeklasował pod względem oglądalności konkurencję, bijąc także „Wiadomości” w TVP1 (stało się to 5 października 1997 roku - w grupie 16-49, i 2 listopada - w grupie 4+, kiedy widownia programu wyniosła 9 mln 267 tys. widzów dając mu 65% udziału w rynku). Hitem okazał się także teleturniej „Życiowa szansa” z Krzysztofem Ibiszem w roli prowadzącego. Systematycznie zwiększająca się widownia programu sięgnęła w grudniu 2000 roku 6,6 mln.

 

Polsat Sport i Polsat Sport Extra – najlepsze sportowe kanały tematyczne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, Polsat stworzył dwa kanały sportowe: Polsat Sport i Polsat Sport Extra. Kanały te dostępne są za pośrednictwem dekoderów Cyfrowego Polsatu i ponad 1,7 mln gniazd sieci telewizji kablowych w całym kraju. Polsat Sport produkuje rocznie ponad 500 transmisji z różnych stadionów i dyscyplin sportowych. Początkowo na antenie kanału dominowała piłka nożna. Z czasem jednak coraz więcej miejsca antenowego zaczęły zajmować także inne dyscypliny, takie jak koszykówka, siatkówka, żużel czy tenis.

 

Polsat jako pierwszy inwestuje w technologię HD

W 2007 roku Polsat zakupił trzy wozy transmisyjne HD, wyprodukowane na specjalne zamówienie przez firmę Sony, największego światowego producenta profesjonalnego sprzętu. Obecnie stacja buduje bibliotekę HD najważniejszych wydarzeń sportowych, seriali i programów. W HD zrealizowano już m.in. rozgrywki Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn, Grand Prix w Siatkówce Kobiet, seriale „Ekipa”, „Tylko miłość” czy programy „Dzień Kangura” i „Nasze Dzieci”. W 2008 roku w HD zrealizowane zostały m.in.: JS Cup w Tenisie Ziemnym Kobiet, Liga Mistrzów w Siatkówce, a także sztandarowa letnia impreza rozrywkowa Polsatu – Sopot TOPtrendy Festiwal.

 

Fundacja POLSAT – pierwsza fundacja założona przez telewizję

Telewizja POLSAT jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce zaangażowała się w działalność charytatywną. Powołana w 1996 roku Fundacja POLSAT angażuje się w pomoc dzieciom dotkniętym chorobą i jest obecnie jedną z największych organizacji pozarządowych działających w Polsce. Motto Fundacji brzmi: „Wystarczy chcieć”. Dziś Fundacja POLSAT znana jest powszechnie z corocznych ogólnopolskich projektów – „Podziel się Posiłkiem”, „Podaruj dzieciom słońce”, Rodzina - Dom Budowany Miością, „Prosto do Europy” oraz kampanii "Wystraczy chcieć". Do dnia dzisiejszego Fundacja POLSAT objęła swoją pomocą 9658. pacjentów i wsparła finansowo 962 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. W sumie na cele statutowe Fundacja przekazała dotąd 131 531 321,93 złotych.